• Manisa, TR 45030
  • info@hasansemihbilgin.com
  • +90 530 996 4550
Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları

İnsomnia;

Uyku insan için yaşamsal öneme sahip fizyolojik bir olaydır. Uyku Ruhsal hastalıklarda bozulduğu gibi bazı Tıbbi hastalıklarda da bozulabilir ya da bir bozukluğa bağlı olmaksızın tek başına da ortaya çıkabilir.

İnsomnia uykuya dalmakta zorluk, sık ya da uzun süreli uyanmalar, yetersiz uyku kalitesi, ya da kısalmış uyku süresi olarak tanımlanabilir.

İnsomnia belirtilerinin 1 yıllık görülme sıklığı yaklaşık genel popülasyonda %30 ile %40 arasındadır.

Tek başına görülme sıklığı genel popülasyonda %5-%10 arasındadır. Dolayısı ile gerek başka bir klinik tabloya eşlik eden biçimde, gerekse tek başına görülme sıklığı oldukça yüksektir.

Tedavide ilaçlarla birlikte bilişsel davranışçı yöntemler uygulanılır.

 

Parasomniyalar (Kabus, REM Uykusu Davranış Bozukluğu);

Uykunun REM döneminde ortaya çıkarlar. REM uykusu davranış bozukluğunda; uykuda iken oluşan kasların atonisinin ortadan kalkması üzerine kişi rüyaları canlandırma ve ajitasyon ya da saldırgan davranışlar sergilemesi oluşur bu da kendisinin ya da yatak eşinin yaralanmasına sebep olabilir.

REM davranış bozukluğu kronik seyirlidir ve genellikle 50 yaş üzeri erkeklerde gözlenir.

Tedavi ilaçlarla yapılır.

Kabuslar ise tekrarlayıcı rahatsız edici rüyalarla karakterizedir ve uyanma ile sonlanır. Uyanıldığında korku, en baskın duygudur.

İlaçlarla tedavi edilir.

Huzursuz Bacak Sendromu

Genellikle akşam ve geceleri ortaya çıkan, bacaklarda rahatsız eden ve hoş olmayan birtakım duyumların eşlik ettiği ve buna tepki olarak ortaya çıkan bacakları hareket etttirmeye zorlanma itkisi.Bacaklar hareket ettirildiğinde azalır ya da kaybolur. 

 

Narkolepsi;

Aşırı uykululuk, kataplexi (yığılıp kalma), uykuya dalarken ya da uyanırken ortaya çıkan hallüsinasyonlar ile seyreden bir bozukluktur.

Yetişkinlerde %0.02-0.16 oranında görülür. Ailesel geçiş vardır.

Tedavide ilaçlardan yararlanılır.